
Med stø kurs mot REMA 1000-ligaen?
Litt avhengig av hvem du spør så ser vel ikke 1.divisjonstabellen helt ut slik som noen tippet før sesongstart. De fleste hadde Sandefjord på en klar tabelltopp, og kanskje dagens tabellener TIF Viking, eller Viking TIF om du vil, litt lenger nede på listen.
TIF Viking (som jeg kaller laget) leder serien etter ni runder. De står med full pott, inkludert seier over by-rival Bergen Håndball. Det nærmeste de har vært poengtap er ett-måls seieren over Nøtterøy helt tidlig i sesongen. Onsdag (16.november) møtte de tabell-toer Sandefjord, som hadde ett tap til nå, borte mot Charlottenlund. Og lå dermed to poeng bak TIF Viking før onsdagens kamp.
Så var det dette navnet da, er det Viking TIF, som det står i de offisielle listene, eller er det TIF Viking – som er navnet som blir brukt om laget i Bergen som er det riktige? Min beste venn Google er litt delt i synet på hva som er riktig navn; «Turn og Idrettsforeningen Viking (TIF Viking) er et idrettslag fra Bergen, stiftet den 17. mai1892. Klubben er registrert i Brønnøysundregistrene som Viking Turn og Idrettsforening». Så da er jeg egentlig like langt og fører det opp på listen over ting jeg må komme tilbake til.
Men vi går tilbake til klubben, som i fjor spilte play-off om retten til å få spille kvalifisering til REMA 1000-ligaen. Det gikk ikke helt etter planen, og den plassen var det Viking (Nå Ryger Stavanger) som tok. Kvalifiseringsplassen altså – så kanskje det var et slags takk for sist da TIF Viking slo Ryger Stavanger med 10 mål tidlig i sesongen? Hvem vet, jeg har iallefall snakket litt med mannen som (kanskje?) kan gi oss svarene, nemlig hovedtrener Khaled Chentout.
Jeg har som vanlig jukset litt og funnet ut at Khaled er fra Algeri og at han tidligere har spilt i Nøtterøy, Herulf Moss, en liten opptreden i Sandefjord og litt lengre borte – Barcelona (der han ifølge Tønsberg Blad spilte fast på Barcelonas annetlag. Dette var tilbake i 2012)
Først må du fortelle litt om deg selv, hvem er du og hvor kommer du fra?
-Jeg kom fra Algeri til Norge for å spille håndball for omtrent ti år siden er det vel. Nøtterøy, Sandefjord og Herulf var klubbene «mine» før jegaltså kom til Bergen og TIF Viking foran årets sesong.
Hvordan, og hvorfor havnet du i TIF Viking?
–Vi (jeg og TIF Viking) hadde litt kontakt i fjor, men den gang ble det med kontakten. Da den ble tatt opp igjen i år og tilbudet virket veldig interessant, valgte jeg å takke ja til treneroppgaven i TIF Viking.

Dere var med i toppen i fjoråret, men røk ut i play-offen. Er målsetningen for året opprykk?
-Nei (han drar litt på det) Vi har satt oss en målsetning om å komme topp fire. Jeg er realist og mener at både Sandefjord og Bergen er like gode om ikke bedre enn oss. Spillerne våre er pr i dag i veldig god form, vi har lite og ingen skader, og så har vi vært heldige.
Etter den sesongstarten dere har hatt, tenker dere på å revurdere målsetningen?
-Nei. Vi er kanskje laget som er i best form pr i dag. Men som sagt, slik jeg ser det så er Sandefjord og Bergen lagene som kommer til å kjempe i toppen. Og så kommer nok både Follo og Ryger til å vere med å kjempe om opprykket. Og i tillegg har jo Charlottenlund gjordt det bra så langt i sesongen.
-Så nei, vi holder oss til at vi skal vere Topp Fire når sesongen er over.
Sesongen så langt har som sagt vært god for dere. Jeg bare må spørre – er du overrasket over det du og guttene har fått pr i dag?
-Egentlig ikke, kommer det ganske fort. Jeg ser jo gutten på trening hver dag og vet hva de kan, og hva vi har å jobbe med.
-Men klart, seier over først Bergen og så Sandefjord var nok en liten overraskelse for oss. Vi viste vi hadde et bra nivå, men vi trodde (kanskje) ikke helt det var mulig å slå de to topp-lagene. Nå vet vi at vi kan slå alle.



Nytt av året er at det er tre 1.divisjonslag i Bergen – så langt har dere møtt, og slått, Bergen og nå venter Fyllingen litt senere i november.
Oppgjøret mot Bergen ble temperert. Hvordan ser du på det at dere er tre lag som slåss om håndballtronen i byen?
-Vet du, det tenker jeg egentlig ikke så mye på. Vi vil spille mot, og gjerne slå, alle lagene vi.
Laget i år kontra laget i fjor – har det vært store utskiftninger?
-Noen utskiftninger har det jo vært. Vi har vel mistet 3-4 sentrale spillere. Det er noen som har lagt opp og noen som har gått til andre klubber.
-Men vi har den spillergruppen vi har, og jeg er veldig fornøyd med hvordan det har gått til nå!
Og så standardspørsmålet mitt, hva er gjennomsnittsalderen på laget?
– Stort sett unge spillere, men det er det jo i de fleste av 1.divisjonslagene i Norge. Vi har et par stykker som drar opp gjennomsnittet både på alder og erfaring og så har vi noen som ennå ikke har fylt 20 år.
Etter ni kamper i fjor stod dere med seks seirer og en uavgjort kamp. I år er resultatet ni av ni mulige seier. Hva har dere gjordt annerledes i år kontra i fjor? Hvorfor går alt tilsynelatende bedre i år?
-Jeg synes fjorårssesongen var veldig god, og laget gjorde det veldig godt under Mika Nurmi. Det er vanskelig for meg å si noe om hvordan vi jobber som lag i år kontra i fjor da jeg ikke kom inn i klubben før denne sesongen.
-Men, som jeg sa tidligere – spillerene er uten skader og i god form. Og jeg skal vere veldig glad om jeg kan si det samme mot slutten av sesongen!


Har dere blitt undervurdert?
-Nei, kommer det ganske så kontant. Det tror jeg ikke. Jeg tenker at alle trenerne tar alle motstanderne på alvor og vet at alle kan slå alle. Det finnes ingen lette hverken kamper eller motstandere.
Men du, hva driver du med i det sivile livet ditt? Eller er du «bare» håndballtrener? Dette skulle jeg ha spurt om, men det forsvant i alt det andre. Men, det kom fram tidlig i samtalen at Khaled i tillegg til å vere TIF Viking trener også jobber på Tertnes Toppidrett, på håndball-linjen.
Standardspørsmål nummer to; vet du hvor mange timer du bruker pr uke på TIF Viking? Sånn utenom kamp altså
-Ha ha. Nei – det er umulig å si. Men som håndballtrener tenker du på laget ditt 24 timer i døgnet. Det er trening, det er møter, vurderinger, videoklipp og ellers alt som hører med. Så timetall – nei det er vanskelig å si.
Dere har slått Bergen, dere har slått Sandefjord, nå venter et nytt by-derby, mot Fyllingen. Hva tenker du om den kampen?
-Alle vet at alle kamper har sitt eget liv. Men klart det blir litt spesielt når det er by-derby og nabo-oppgjør.
-Vi tapte mot Fyllingen i oppkjøringen, og vi vet at det kommer til å bli en tøff og vanskelig kamp. Men vi kommer til å gjøre det vi kan for å vinne også denne kampen.
Og til slutt; hvor på tabellen er TIF Viking når sesongen er over?
-Da skal vi vere blant Topp Fire
Men jeg må tilbake til navnet på klubben, og akkurat det spørsmålet var det mer naturlig å stille til Roger Gjelsvik, primus motor og daglig leder i TIF Viking.
Jo altså – hva er riktig navn; TIF Viking eller Viking TIF?
–Vi heter nok Viking turn og idrettsforening hvis du ser i Brønnøysund. Men på folkemunne i Bergen sier en (hvis en sier mer enn Viking) Turn og idrettsforeningen Viking eller TIF Viking. Har ikke noe godt svar på det. Men vi bruker egentlig bare Viking vi.…..
Og da var jeg like langt – men uansett navn så er det helt sikkert at laget pr i dag er er suveren serieleder i 1.divisjon og fortsetter de slik så blir det REMA 1000-liga spill på TIF Viking til neste år.
PS: Alle bildene er fra lokaloppgjøret mellom Bergen og TIF Viking.