
Kragerø tok full kontroll og vant komfortabelt over Lillestrøm HK
Det var knyttet stor spenning til oppgjøret mellom Kragerø og Lillestrøm HK i Kragerøhallen onsdag kveld. Med viktige poeng på spill for begge lag – hjemmelaget i jakten på trygg plass og gjestene i desperat kamp for å unngå nedrykk – lå alt til rette for en intens håndballkveld.
Og publikum fikk det de kom for.
Sterk førsteomgang – Pedersen i fyr og flamme
Kampen åpnet jevnt de første ti minuttene, men det var likevel Kragerø som tidlig viste at de hadde et lite overtak. Med et entusiastisk hjemmepublikum i ryggen var det tydelig at Kragerøgutta ønsket å befeste «Fort Kragerø» som et vanskelig sted å komme på besøk.
Den store spilleren før pause var uten tvil Jonas Pedersen, som leverte en strålende førsteomgang med hele 9 scoringer. Hjemmelaget kombinerte effektivt angrepsspill med solid defensivt arbeid, og var det beste laget i omgangen. Men gjestene svarte allikevel med reduseringer og holdt følge på måltavla gjennom hele 1.omgang. Likevel var det Kragerø som avsluttet best og gikk til pause med en fortjent 15–13-ledelse.
Selv om ledelsen var på to mål, kunne den med litt bedre uttelling vært enda større – flere store sjanser ble brent.


Andre omgang: Rom åpnet seg – Ertsås tok ansvar
Etter hvilen forsøkte Lillestrøm å nøytralisere førsteomgangens gigant ved å markere ut Pedersen. Det skulle vise seg å bli et tveegget sverd.
For når fokuset ble rettet mot én spiller, åpnet det seg rom for andre – og Mikkel Ertsås takket for tilliten. Med stor besluttsomhet utnyttet han mulighetene og banket inn scoring etter scoring, til stor jubel fra tribunene.
Kragerø fortsatte å dominere kampen, og utover i andre omgang økte ledelsen jevnt og trutt. Med ti minutter igjen viste tavla en komfortabel seksmålsledelse til hjemmelaget.
Kontrollert avslutning – Even stengte buret
Selv om håndballkamper kan snu raskt, var det aldri noen reell tvil om utfallet i denne kampen. Kragerø beholdt roen, fortsatte å produsere mål fremover – samtidig som Even i mål leverte flere viktige redninger og «stengte buret».
Hos Lillestrøm virket det etter hvert som troen på poeng forsvant, mens hjemmelaget bare fortsatte i samme tempo.
Kristoffer Haugen Pedersen scoret ikke like mye som Mikkel og Jonas, men med 6 mål og en fin ro i spillet var han arkitekten i hjemmelagets angrepsspill. Han hadde også en god forsvarskamp og ble kåret til hjemmelagets beste spiller.
Sluttresultatet ble en overbevisende og fullt fortjent 35–26-seier til Kragerø.



Viktig seier – og takk til publikum
Seieren betyr at Kragerø tar et langt steg mot å sikre plassen i 1. divisjon. Det finnes fortsatt en teoretisk mulighet for kvalifiseringsspill, men nå skal mye gå galt for at laget ikke holder seg.
Dette var samtidig sesongens siste hjemmekamp – og en verdig avslutning foran egne supportere. Over 6000 tilskuere har vært innom Kragerøhallen denne sesongen, noe som er best i divisjonen og langt foran konkurrentene. Med publikum i ryggen ligger alt til rette for nye opplevelser i Kragerøhallen neste sesong.
Nå gjenstår to bortekamper før sesongen er over.

