August Lind Oma: – Ni mål og 12 målgivende mot Kristiansand – Norsk Topphåndball
Foto: Roy M. Johnsen

August Lind Oma: – Ni mål og 12 målgivende mot Kristiansand

August Lind Oma, eller Dirigenten som noen har døpt ham, spilte opp medspillere både til høyre og venstre for seg, og scoret i tillegg ni spillemål da DHK slo Kristiansand hele 46-35 i Drammenshallen onsdag.

August Lind Oma får mye oppmerksomhet og mange trøkker i løpet av kampene. Denne gangen smatt han som oftest unna Kristiansand-forsvarerne og scoret ni mål til slutt.

Håndballeksperter vil kanskje rynke litt på nesen, men publikum i Drammenshallen onsdag kunne i hvert fall ikke klage over underholdningsverdien da DHK og Kristiansand scoret til sammen 81 mål på 60 minutter. DHK var det klart best angrepslaget, og vant 46-35 i en kamp ingen av lagene kunne vise til verken forsvars- eller målvaktspill.

-Det ble en kamp der vi lenge bare utvekslet mål, og det ble vel ingen stor opplevelse for noen av de fire målvaktene som var på banen, mener DHK-trener Kristian Kjelling.

Han benyttet både Isak Steinsson og Oscar Larsen Syvertsen, mens de to målvaktene til Kristiansand-trener William Thörnkvist nærmest løp intervaller mellom mål og innbytterbenken.

Sondre Ovid Skovli fikk sjansen som bakspiller denne gangen også, og kom veldig bra fra det.

Om det ikke ble noen opplevelser for minnebøkene for målvaktene denne kvelden, så kunne de fleste utespillerne til DHK som fikk spilletid denne kvelden, gå av banen med løftede hoder. Sondre Ovid Skovli fikk spille bakspiller i etablert angrep, og gjorde det med trykk. Fem mål ble det på ham, og på streken leverte både Espen Gommerud Våg og Simen Vatne Andersen gode avslutninger, og scoret henholdsvis fire og tre mål.

David Walstad Haugstvedt scoret seks mål, men bidro også med hele ti målgivende pasninger. Som en fotnote (midt i teksten) kan det nevnes at David scoret lagets mål nummer 40, og dermed må han bidra med en kasse leskende drikke på neste sosiale aktivitet.
Samme antall målgivende pasninger som David hadde også Tobias Mehren Søberg, men han stoppet på tre spillemål.

August Lind Oma viste allerede fra start at dette var en kamp han ville sette sitt preg på, og han løp fra alt og alle da det ble ble scoret hele ti mål før det var spilt fire minutter i Drammenshallen. August ga seg ikke før han hadde scoret ni spillemål, i tillegg til at han leverte hele 13 målgivende pasninger.

-August var fremragende, og totalen for hans del var brutal, mener Kjelling.

Alexander Ørjevik Westby blir bare bedre og bedre jo mer spilletid han får etter at han kom tilbake etter langtidsskaden.

Han valgte denne gangen å la August spille etablert forsvar på venstresiden sammen med Alexander Ørjevik Westby, og dermed fikk han to hurtigtog på den siden. Nå slapp DHK inn veldig mange mål, så det ble ikke så mange rene kontringer, men duoen var raske til å utnytte lagets raske avkast. Og dem ble det jo mange av.

Alexander stoppet på syv mål, og gikk foran sammen med Leopold Mortvedt Nicolaus og Mads Carl Hoved Stryger med med flott flott uttelling fra kantene. 15 mål scoret de tre til sammen.

-I dag kunne vi ikke klage over at det ikke kom noen utspill til kantene, og alle traff jo veldig bra. August og Tobias (Mehren Søberg) var veldig flinke til å slippe ballen videre, både i seks mot-spillet, og i syv mot seks. Og vi måtte jo treffe bra vi som fikk sjansen, for det er hard kamp om spilletiden på kantene, mener Leopold.

Ola Hoftun Lillelien, en av de beste utespillerne sist mot Fjellhammer, kom ikke på banen i det hele tatt denne gangen.

Leopold Mortvedt Nicolaus åpnet med et skudd i stolpen, men scoret på de neste seks avslutningene sine.

Kampen startet som sagt i et veldig tempo, og før det var gått tolv minutter, var det scoret 22 mål!
Til pause sto det 26-21 til DHK.

Kvarteret før slutt ledet DHK med ti mål, før David W. Haugstvedts mål nummer 40, til 40-29, økte ledelsen til elleve mål.
-Det rant inn begge veier, og det var jo nærmest et normalt sluttresultat halvveis, mener Alexander Ø. Westby.
Det var hans fjerde kamp etter å ha blitt holdt borte fra håndball i et og et halvt år på grunn av skade.
-Jeg var selvfølgelig litt rusten i starten, men det har gått over all forventning. Jeg trodde ikke jeg skulle være så langt framme så raskt, mener han.

Han forklarer det med å gå til kamp med den følelse at det bare var å kaste ballen til ham, og han ville score.
-Jeg har rett og slett kommet inn i det å spille kamp igjen, sier han.

Han er streng med seg selv, og mener han fortsatt har mye å gå på defensivt.
Trener Kjelling var mest fornøyd med at så mange spillere var gode samtidig. Laget spilte seg til veldig mange gode sjanser, og uttellingen ble veldig god.

-Vi hadde en utfordring i det defensive spillet vårt i dag, men jeg gleder meg at vi fikk med mange i dag som traff veldig godt. Vi ønsker alltid å løpe mye, og vi fikk veldig bra uttelling på ikke å bytte August forsvar og angrep, han.
DHK tapte bortekampen i serien mot Kristiansand 35-30, mens de vant NM-kampen hjemme i høst med knappest mulig margin. Til denne kampen hadde trener Kjelling advart om formsterke Lars Erik Larsen på Kristiansand-streken, og han levde opp til forventingene, og ble lagets beste, og toppscorer i kampen med 14 mål på 16 avslutninger.

Kampfakta, eliteserien:
Drammen HK-Kristiansand 46-35 (26-21)

Drammenshallen – 834 tilskuere.
Dommere: Håvard N. Kleven og Lars Jørum.
DHK: Isak Steinsson og Oscar Larsen Syvertsen – David Walstad Haugstvedt 6, Jonatan Goksør Bjerkrheim, Alexander Ørjevik Westby 7, Simen Vatne Andersen 3, Leopold Mortvedt Nicolaus 6, Sondre Ovid Skovli 6, Espen Gommerud Våg4, Theodor Grøndahl, August Lind Oma 9, Mads Carl Hove Stryger 2, Ola Hoftun Lillelien, Tobias Mehren Søberg 3, Hermann Thysted.
Toppscorer Kr.sand: Lars Erik Larsen 14.

Øvrige resultater onsdag: Halden-Runar 30-33.