MAMELUND: – Blir ingen kjære mor – Norsk Topphåndball
Erlend Mamelund. Foto: Hege Bjanes

MAMELUND: – Blir ingen kjære mor


Treningskultur, utviklingskultur og knallhardt arbeid. Det er suksessoppskriften Haslums ferske hovedtrener og sportssjef Erlend Mamelund legger på bordet fremover. Og et samfunnsansvar han tror næringslivet blir med på.

– Treningskultur, utviklingskultur og knallhardt arbeid. Det skaper resultater, men om det blir opprykk sånn eller slik er ikke det viktigste. Nå skal vi bygge en solid klubb og være klubben som gir barn og unge som vil noe med håndballen et utviklingsmiljø. Hvis vi ikke gjør noe nå, er jeg redd for utviklingskulturen i Bærum vil dø ut. Jeg ser på dette som et samfunnsansvar. Nå er det min tur til å bidra med alt jeg kan, sier en åpen Erlend Mamelund om utfordringen han har takket ja til.

Legende

Erlend Mamelund er en velkjent herremann i Haslum. Han har vokst opp med håndball som sikringskost, vært utenlandsproff i den tyske Nordhorn, Kiel og Flensburg. I tillegg hadde han en periode i Montpellier og i København. Den tidligere bakspilleren var også en bauta på landslaget og en velkjent profil langt utenfor håndballidretten.

Erlend Mamelund jubler for scoring mot Egypt i VM i 2009.
Foto: Darko Bandic/NTB/NHF


Mamelund har også hatt roller i Haslum i snart ti år, som assistenttrener og midlertidig hovedtrener flere ganger. Nå har han sagt farvel til en lederjobb i næringslivet for å få Haslum opp på toget igjen.

– Det er slik i livet at mye handler om tid og sted. Nå ble dette riktig for meg. Vi skal bygge klubb og planen er å etablere Haslum i norsk topphåndball igjen. Haslum skal være en klubb der barn og unge i Bærum skal søke til for å utvikle seg som menneske og håndballspiller i. Nå skal vi bygge videre på det som er bra. Jeg tror ikke på julenissen og det bør ingen andre heller gjøre fremover. Det handler om treningskultur, utviklingskultur og knallhardt arbeid, mener han.

Forsvinner i øst og vest

Sentrale ildsjeler i Haslum har hatt en tung ryddejobb med å rydde unna gammel moro de siste årene. Nå mener Mamelund at klubben er i balanse for å stake ut en ny kurs – både kommersielt, økonomisk og sportslig. Haslum rykket forøvrig ned fra REMA 1000-ligaen i fjor vår. Klubbens fremadstormende unggutter havnet på 9.plass i 1.divisjon i år – kun to poeng over kvalifiseringsspillet for å beholde plassen på nivå to. Klubbens gullperiode (2010-2014) begynner å bli en stund siden.

Haslum har vært kjent som en talentfabrikk utenom det vanlige. En rekke Haslum-gutter spiller i dag topphåndball andre steder enn i Bærum. Den utviklingen må snus.

– Mange har for eksempel sett mot Drammen de siste årene. Den utviklingen må snus gjennom å ha en tydelig satsing i Haslum, men vi skal jobbe med den stallen som er her. Den skal utvikles og satsingen skal forankres solid i Bærum og med våre samarbeidsklubber. Skal vi lykkes med å få Haslum tilbake der klubben hører hjemme, må vi ha en grunnstamme fra egen klubb og område. Her blir det ingen kjøpefest eller forhastede ting fremover. Her blir det heller ikke et luftslott som kollapser på et eller annet tidspunkt. Vi skal bygge fra bunnen, sier han.

Samfunnansvar

Mamelund går inn i en fulltidsstilling i klubben han holder sitt hjerte nært.
– Det er både inspirerende og gøy å jobbe med unge mennesker. Jeg har også en ung nevø som skal være i Haslum. Jeg ser også på denne satsingen som et samfunnsansvar. Å skape gode barne- og ungdomsmiljøer er viktigere enn noen gang. Solide idrettsmiljøer vet vi er bra for barn og unge. Den holdningen håper jeg også næringslivet i regionen ønsker å være med på fremover. Haslum skal være en klubb hvor neste generasjon skal få strekke seg og det håper jeg næringslivet også vil se og bli en del av. Jeg gleder meg helt enkelt. For håndball er en fantastisk idrett, avslutter Haslums ferske hovedtrener og sportssjef Erlend Mamelund.

For er det noen som vet hva som kreves er det nettopp Erlend Mamelund.

PS: Mamelund hadde sin første trening med klubben mandag.