Grasrotandelen gir ca. 5 millioner kroner i året til Rema 1000-ligaklubbene

Av: Magnus Gulliksen

Grasrotandelen ble lansert 1. mars 2009, og er en ordning som gjør det mulig for spillere hos Norsk Tipping å gi 7 prosent av spillinnsatsen direkte til et lag eller en forening. Samtlige klubber i vår egen Rema 1000-liga er, i større eller mindre grad, mottakere av grasrotmidler. Vi har tatt en nærmere titt på tallene, og det er betydelige summer som hvert år overføres til våre beste håndballag.

Tallene er ikke alltid helt sammenlignbare

Dersom vi tar for oss de 26 lagene på dame- og herresiden som neste sesong vil danne Rema 1000-ligaene, vil vi se at det er store forskjeller på hva klubbene mottar fra Grasrotandelen til Norsk Tipping. Noe skyldes naturlig nok den innsats hver enkelt klubb har lagt ned for å få grasrot-givere, men det vil ikke være riktig å sammenligne alle klubbene opp i mot hverandre. Noen klubber er tilknyttet grasrotandelen gjennom et større idrettslag, som driver flere med idretter med svært mange medlemmer. Fana IL, Nærbø IL og Runar IL er eksempel på slike klubber. I oversikten over Grasrotandeler mottar disse klubbene, naturlig nok, totalt sett langt mere penger Byåsen Elite, Molde HK Elite, Bækkelaget Elite og Halden Topphåndball, som er eksempler på klubber med langt færre aktive utøvere og medlemmer.

Nesten 20 millioner kroner på 5 år

La oss glemme disse forskjellene et øyeblikk og heller se på hva Grasrotandelen har tilført de 26 lagene som skal spille Rema 1000-ligahåndball den kommende sesongen. I 2014 mottok klubbene totalt 2,3 millioner kroner gjennom Grasrotandelen, dette tallet hadde økt til 4,5 millioner kroner i 2019, nesten en dobling av inntektene. Det skal nevnes at Molde HK Elite og Aker ikke begynte å motta Grasrotmidler før i 2016. Det nyopprykkede laget Flint vil ikke begynne å motta midler før i år. Runar IL er den klubben som har mottatt mest penger, i perioden 2014-2019, med rett i underkant av 3 millioner kroner. Nærbø IL og Elverum Hånball følger nærmest med henholdsvis ca. 2,1 og 1,7 millioner kroner. I den andre enden finner vi Bækkelaget Elite med ca. 200 tusen kroner, Aker med rundt 40 tusen kroner, og helt nederst Molde med ca 30 tusen kroner.

Hver grasrot-tipper bidrar med ca 600 kroner til sin klubb, og bergenserne gir mest

I 2019 var det 7571 kunder av Norsk Tipping som ønsket å gi sin Grasrotandel til en av klubbene i Rema 1000-ligaen. Til sammen ga disse tipperne bort 4.508.629 kroner til klubbene, noe som betyr at hver eneste tipper i gjennomsnitt bidro med rett i underkant av 600 kroner til sin klubb. Bergensklubbene FyllingenBergen og Tertnes Elite er med på å dra gjennomsnittet opp. FyllingenBergen mottok i 2019 totalt 97.373 grasrotkroner. Det bidro 77 givere med, og disse var verdt 1265 kroner hver seg for klubben. Også Tertnes Elite har ivrige tippere blant sine tilhengere. 113 tippere bidro med til sammen 110.393 kroner i 2019, noe som gir et snitt på ca. 975 kroner pr. tipper.

Nedenfor viser en tabell hvor stort grasrotbeløp hver klubb mottok i 2019, samt hvor mange givere hver klubb hadde og hvor stort beløp hver og en av disse giverne bidro med i gjennomsnitt. Beløpene er betydelige og oversikten bør kunne bidra til økt fokus på Grasrotandelen kan tilføre den enkelte klubb.

KlubbGrasrotmidler 2019 (NOK)Antall GivereGj. snitt pr. giver (NOK)
Aker19.85551389,37
Byåsen Elite157.128250628,51
Fana IL291.213647450,09
Flint000
Fredrikstad BK169.612214792,57
Larvik HK340.777488698,31
Molde HK Elite7.77022353,18
Oppsal Håndball183.166302606,50
Rælingen HK108.115233464,01
Sola216.278333649,48
Storhamar Elite143.236198723,41
Tertnes Elite110.393113976,92
Våg HK (inkl. Vipers)205.042264776,67
Bækkelaget Elite55.938147380,53
Drammen HK171.088184929,82
Elverum Håndball374.718733511,21
Fjellhammer205.326408503,25
FyllingenBergen97.373771.264,58
Halden Topphåndball81.515165494,03
Haslum HK90.896204445,56
Kolstad Hådball136.322180757,34
Nærbø IL419.750835502,69
Runar IL607.679972625,18
Sandefjord92.382107863,38
Viking64.397120536,6
ØIF Arendal Elite158.657324489,68