Foto: Jon Forberg

Grasrotandelen ga nesten 4,5 millioner kroner til klubbene i REMA 1000-ligaen

Av: Magnus Gulliksen
9. februar 2021

I 2020 genererte Grasrotandelen til Norsk Tipping nøyaktig 716 830 046 kroner. Rundt 1,3 millioner givere sørget dermed for at over 31 000 norske lag, foreninger og organisasjoner tilknyttet Grasrotandelen mottok viktige midler som bidrar til å holde hjulene i gang. Samtlige klubber i vår egen REMA 1000-liga er, i større eller mindre grad, mottakere av grasrotmidler. Vi har tatt en nærmere titt på tallene, og noterer oss at lagene i REMA 1000-ligaen totalt sett mottok litt mindre penger i 2020, sammenlignet med 2019. Men helt sammenlignbart er det ikke, da det ikke er nøyaktig de samme lagene i år, som spilte i fjor.

Klubbene kan ikke alltid sammenlignes opp mot hverandre

Dersom vi tar for oss de 26 lagene på dame- og herresiden som denne sesongen danner Rema 1000-ligaene, vil vi se at det er store forskjeller på hva klubbene mottar fra Grasrotandelen til Norsk Tipping. Noe skyldes naturlig nok den innsats hver enkelt klubb har lagt ned for å få grasrot-givere, men det vil ikke være riktig å sammenligne alle klubbene opp i mot hverandre. Noen klubber er tilknyttet grasrotandelen gjennom et stort idrettslag med svært mange medlemmer. Fana IL, Nærbø IL og Runar IL er eksempel på slike klubber. I oversikten over Grasrotandeler mottar disse klubbene, naturlig nok, totalt sett langt mere penger Byåsen Elite, Molde HK Elite, Bækkelaget Elite og Halden Topphåndball, som er eksempler på klubber med langt færre aktive utøvere og medlemmer.

REMA 1000-ligalagene har mottatt i overkant av 24 millioner siden 2014

La oss glemme disse forskjellene et øyeblikk og heller se på hva Grasrotandelen har tilført de 26 lagene som spiller REMA 1000-ligahåndball denne sesongen. I 2014 mottok disse klubbene i underkant av 2,3 millioner kroner gjennom Grasrotandelen, dette tallet har økt gradvis og i både 2019 og 2020 har lagene mottatt ca. 4,5 millioner kroner. Det skal nevnes at Molde HK Elite og Aker ikke begynte å motta Grasrotmidler før i 2016, og det nyopprykkede laget Flint har ikke mottatt Grasrotmidler før i 2020. Runar IL er den klubben som har mottatt mest penger, i perioden 2014-2020, med rett i overkant av 3,5 millioner kroner. Nærbø IL og Elverum Håndball følger nærmest med henholdsvis ca. 2,5 og 2,1 millioner kroner. I den andre enden finner vi Bækkelaget Elite med ca. 262 tusen kroner, Aker med ca. 58 tusen kroner, Molde med ca. 40 tusen kroner. Nyopprykkede Flint mottok 17 tusen kroner i sitt første år som Grasrotmottaker.

Bergenserne bidrar fortsatt med mest pr. tipper

I 2020 var det 7985 kunder av Norsk Tipping som ønsket å gi sin Grasrotandel til en av klubbene i Rema 1000-ligaen. Det er ca. 400 tippere flere enn i 2019. Til sammen ga disse tipperne bort 4.492.970 kroner til klubbene, mot 4.508.629 kroner i 2019, noe som betyr at hver eneste tipper i gjennomsnitt bidro med 563 kroner til sin klubb. I år som i fjor er det Bergensklubbene FyllingenBergen og Tertnes Elite som drar gjennomsnittet mest opp. FyllingenBergen mottok i 2020 totalt 80.742 grasrotkroner. Det bidro 73 givere med, og disse var verdt 1106 kroner hver seg for klubben. Også Tertnes Elite har ivrige tippere blant sine tilhengere. 124 tippere bidro med til sammen 117.202 kroner i 2020, noe som gir et snitt på ca. 945 kroner pr. tipper.

Vi har ikke lykkes å få de offisielle omsetningstallene fra Norsk Tipping for 2020, men vi mistenker at de har gått noe ned, sammenlignet med 2019. Korona-pandemien kan ha ført til mindre tipping. Antall spillobjekter har gått ned, og publikum på fotball og håndball spiller nok mer på kamper når de selv kan være tilstede på tribunen. Dette kan være noe av årsaken til at gjennomsnittsbeløpet pr. grasrotgiver har gått ned med ca. 40 kroner fra 2019 til 2020. Men fortsatt betyr en grasrottipper mye for klubben sin, og kanskje vil en vervekampanje gi et bedre resultat enn lotteri og vaffelsalg.

Nedenfor viser en tabell hvor stort grasrotbeløp hver klubb mottok i 2020, samt hvor mange givere hver klubb hadde og hvor stort beløp hver og en av disse giverne bidro med i gjennomsnitt.

Som en kuriositet kan det nevnes at Foreningen for omplassering av dyr i Oslo (FOD) var den organisasjonen som mottok det høyeste Grasrotbeløpet i 2020. Hele 3.690.051 kroner mottok FOD fra Norsk Tipping i 2020, vel fortjent.

KlubbGrasrotmidler 2020 (NOKAntall givereGj.snitt pr. giver (NOK)
Aker 1899455345
Byåsen Elite175752261673
Fana IL302971676448
Flint1719164269
Fredrikstad BK132688204650
Larvik HK321117480669
Molde HK Elite1079627400
Oppsal Håndball186068320581
Rælingen HK138094241573
Sola207302332624
Storhamar Elite155434242642
Tertnes Elite117202124945
Våg HK (Inkl. Vipers)225234278810
Bækkelaget Elite65764192343
Drammen HK121708186654
Elverum Håndball405746779521
Fjellhammer221220429516
FyllingenBergen80742731106
Halden Topphåndball87932183481
Haslum HK104163215484
Kolstad Håndball117167191613
Nærbø IL442528875506
Runar IL549158986557
Sandefjord83908131641
Viking53069119446
ØIF Arendal151022322469
Foreningen for omplassering av dyr36900516570562

Les mer om grasrotandelen her