Strektalent klar for DHK – Norsk Topphåndball
Foto: Roy M. Johnsen

Strektalent klar for DHK

Fem DHK-spillere takket for seg etter forrige sesong i REMA 1000-ligaen. Seks nye spillere er på plass. Siste tilvekst er strektalentet Jonas Søyland Andersen fra Bryne, og han ble belønnet med den lengste kontrakten trener Kristian Kjelling noen gang har skrevet med en DHK-spiller.

Veteranen Espen Gommerud Våg (t.v.) må bare registrere at unggutten Jonas Andersen fant en luke bak ham på trening fredag.

DHK startet opp igjen med håndballtreninger torsdag denne uken, og borte var spillere som Trym Korperud Johnsen, August Olsen Storbugt, Nikolai Moe, Emil Hansson, og Ole-Henry Dahl. På plass var nykommerne bakspillerne Herman Thysted, Jonatan Gøksør Bjerkrheim og Ola Sønju Eggum, og kantspillerne Leopold Mortvedt Nicolaus og danske Mads Carl Hove Stryger. Og strekspilleren Jonas Andersen.

Jonas er født i 2007, og en del av den norske troppen som reiser, først til oppvarmingsturneringen Scandinavian Open Cup (SOC) i Sverige, deretter til ungdoms-VM i Egypt der Norge møter Argentina, Mexico og Frankrike i puljespillet med start 7. august.
Men aller først rekker den unge jærbuen noen økter med sin nye klubb.
Og han har rukket å flytte inn i Emil Hanssons gamle leilighet på Åssiden.

-Jeg har virkelig gledet meg til å komme i gang her, og jeg er glad for å få med meg disse øktene før vi skal av gårde med landslaget. Det er jo spennende når du flytter hjemmefra, og skal etablere deg i en ny klubb. Men det var dette jeg ønsket meg, å utfordre meg selv gjennom å forlate trygge og gode omgivelser i Bryne der jeg har hatt faren min som trener gjennom hele karrieren, forteller Jonas.

Som en fotnote kan nevnes at faren til Jonas, Tor Bjørn S. Andersen spilte på Viking HK som slo DHK 24-21 i NM-finalen i 1999-2000-sesongen. Og på det DHK-laget spilte Kristian Kjelling.

Ikke bare bytter Jonas klubb, har bytter også skole for å gjennomføre det siste året på videregående.
Selvfølgelig i håndballklassen på toppidrettslinjen i Drammen.

DHK-trener Kristian Kjelling har hatt Jonas i kikkerten helt siden han så ham på en TV 2 Play-sendt kamp fra en ungdomsturnering, og han har pleid kontakt med spiller og foreldre over tid. Helt til alle følte at nå var riktig tidspunkt for å bytte klubb.

-Jonas har fysikken, han er treningsvillig, og han har også erfaring fra å spille bakspiller. Det er aldri en ulempe for en strekspiller. Jeg har veldig tro på ham, og derfor skrev vi en fire års kontrakt med ham. Den lengste kontrakten jeg har skrevet med en DHK-spiller, forteller Kjelling.
Jonas på sin side ser et ungt, spennende og sultent DHK-lag han føler han vil utvikle seg i. Han er forsiktig med å markedsføre egne ferdigheter, men landet til slutt på at han kommer med gode holdninger, og at han både skytter bra, og han er god til å få tak i ballen.
Og det er jo et bra utgangspunkt.

Han kjenner August Lind Oma, Ola Sønju Eggum og Tobias Mehren Søberg godt fra landslagssamlinger, og han får følge av Sønju Eggum til SOC i Sverige og VM i egyptiske Kairo.

En bukett nye DHK-spillere; Fra venstre Herman Thysted (høyrehendt bakspiller fra Grenland Topphåndball), Jonatan Goksør Bjerkrheim (høyrehendt bakspiller fra BSK), Leopold Mortvedt Nicolaus (høyrekant fra Haslum), Jonas Andersen (strekspiller fra Bryne), Ola Sønju Eggum (høyrehendt bakspiller fra HK-72 Sande) og Mads Carl Hove Stryger (venstrekant fra Odense). Foto: Tale Lind.

DHK møter Elverum i en treningskamp på hjemmebane fredag 1. august. Reiser så på treningsleir i Danmark torsdag 7. august med kamper mot Holstebro og Fredericia. Det er ny treningskamp borte mot Runar søndag 17. august.

Mer alvor blir det når Tønsberg er motstander i 2. runde i NM. Den kampen skal være spilt innen 20. august. Viner av den kampen møter vinneren av oppgjøret Herulf-Haslum i 3. runde. En runde som skal være spilt innen 3. september.

Seriespillet starter med hjemmekamp mot nyopprykkede Sandefjord 31. august. I de fire neste kampene møter DHK Elverum borte 7. september, Sandnes hjemme 18.september, Runar borte 28. september og så Fjellhammer hjemme 5. oktober.

-Den beste forberedelsen får vi gjennom kamper mot gode lag, begrunner trener Kjelling valget av motstandere i oppkjøringen til sesongstarten.