Kjerstin Boge Solås:  – At så mange folk synes det er gøy å se oss spille, er veldig kult! – Norsk Topphåndball
Foto: Jon Forberg

Kjerstin Boge Solås:  – At så mange folk synes det er gøy å se oss spille, er veldig kult!

Storhamar har tatt seg til sluttspillfinale og jakter sesongens tredje tittel og den fjerde tittelen på ett år.  Hamarklubben vant EHF European League i mai 2024.

Kjerstin Boge Solås er sentral i en sesong hvor Storhamar er uten tap i serien, NM og sluttspillet.  Hun startet karrieren i Dale og fikk sine første eliteseriekamper i Tertnes i 2015/16-sesongen.  Hun spilte fem sesonger i Bergensklubben før hun i 2020 flyttet til Trondheim og spilte tre sesonger for Byåsen.  Den siste halvdelen av 23/24-sesongen var hun utlånt til Vipers. 

Foto: Fredrik Olastuen

– Jeg trives veldig godt med å spille for Storhamar, både på og utenfor banen.  Alle har jobbet knallhardt mot et felles mål.  Nå har vi nådd to av målene for denne sesongen, nå mangler vi bare den siste.  Det er en veldig dedikert gjeng, både trenerteamet, spillerne og de som sitter i administrasjonen.  Det er kort vei fra oss spillere til de i administrasjonen, det er veldig fin gjeng som holder på.  Og så er det ekstremt gøy at vi har fått med oss så mange publikummere som vi har.  Vi ønsker selvsagt enda flere, men at vi har med så mange på bortekamper og at folk synes det er gøy å komme å se oss spille, det er veldig kult! uttrykker Kjerstin Boge Solås (27) begeistret.


Kjerstin har en skadehistorikk og trener Kenneth Gabrielsen har holdt henne igjen og styrt belastningen.  Spesielt før jul var han bevisst på dette.

– Man vil selvfølgelig spille så mye som mulig.  Men når vi har et såpass bra lag som vi har, er det veldig deilig at man ikke må være på banen hele tida.  Kenneth er føre var, men selvfølgelig, man vil spille så mye som mulig, smiler hun. 

Foto: Kenneth McDowell

Bakspilleren har i REMA 1000-ligaen scoret 53 ganger, hun har 52 mål i Champions League, 13 mål i NM og foreløpig 15 mål i sluttspillet.

– Jeg er både litt fornøyd og ikke fullt så fornøyd med det jeg har prestert.  Det var en periode før jul jeg synes at jeg ikke fikk ut det jeg føler jeg har inne, mens det etter jul har løsnet litt mer.  Men jeg trives veldig godt i spillet og den rollen jeg har fått.

– Litt av grunnen til at jeg valgte Storhamar, var at de ikke så på meg som kun en forsvarsspiller.  De så potensialet mitt i angrep.  Det har vært ordentlig deilig å få jobbe med den biten ordentlig og få utviklet meg som angrepsspiller. Det har vært veldig kjekt, sier 27-åringen fornøyd.


I kvartfinalen i sluttspillet vant Storhamar 28-19 og 33-32 over Oppsal.  Da Hamarklubben skulle velge motstander i semifinalen, ble det ikke et gjensyn med gamleklubben Tertnes for Kjerstin.  Storhamar valgte Arne Senstads Larvik.

Og de gule og blå gjorde overbevisende prestasjoner i begge oppgjørene og vant 28-22 og 30-22.

– Totalt sett spilte vi veldig bra mot Larvik.  I første kampen har vi en helt sinnsykt god første omgang og en medium andre omgang.  I den andre kampen snur det om litt at vi har en medium første omgang og en veldig bra andre omgang.  I begge kampene går det igjen at vi har fokus på oss selv.  Uansett hva de kommer med så handler det om hvordan vi responderer.  Det er veldig kjekt at vi kan ha mest fokus på oss selv og ikke så mye på motstanderen.  At vi skulle vinne med så mange mål i begge kampene, det trodde jeg ikke på forhånd.  Det sier noe om hvor sterke vi er i innspurten.

Foto: Fredrik Olastuen

Finalene spilles 19., 22. og eventuelt 25. mai. 

Er dere slitne etter en sesong med mange kamper?

– Etter noen litt roligere dager er vi klare og har fullt fokus på sluttspillfinalene. Det er en veldig sulten gjeng som skal gi absolutt alt vi har for å nå det siste målet.  Ja, vi er slitne etter en lang sesong, men vi har masse mer som vi skal ta ut, presiserer hun. 


Dere er fortsatt ubeseiret i Norge, er det noe som gir dere ekstra trygghet?

– Det gir oss en selvtillit at vi er uten tap.  Men samtidig er vi ydmyke på at vi har noen uavgjorte som vi ikke skulle hatt og vi har hatt mange tøffe kamper.  Ja, det er en trygghet å være ubeseiret, men jeg føler vi er på bakken når det kommer til at vi vet hva vi må legge ned av innsats.  Vi har sett i løpet av sesongen at om vi slipper oss ned, er vi på nivå med alle andre. 


Hvor artig er det med kamper hvor mye står på spill? 

– Det er det mest gøyale!  Ventetida er verst, og det er masse nerver og man er nervøs foran kampene hvor mye står på spill.  Det er de gøyeste kampene, men man har lyst til å skippe alt og bare starte kampene.  Og ikke gå i mellomtida og vente. Det er litt sånn, forklarer hun.


Du gleder deg også litt?

– Ja ja ja.  Jeg gleder meg veldig, forsikrer hun.  – Jeg håper det blir fulle tribuner og ordentlig tette kamper.  Det er det gøyeste.  Det er gjerne de kampene man husker best, sier Kjerstin Boge Solås avslutningsvis.