Larvik: – Så nære i NM-finalen på Fornebu – Norsk Topphåndball
Julie Hulleberg. Foto: Svein André Svendsen

Larvik: – Så nære i NM-finalen på Fornebu

Larvik var svært nær å sikre seg sesongens første tittel da NM-finalen for kvinner ble avgjort i Unity Arena på Fornebu. Etter 29-29 ved full tid fulgte et straffedrama av de sjeldne, der både Larvik og regjerende mester Storhamar satte 15 strake straffer før avgjørelsen til slutt falt i Storhamars favør.

Det var den 60. cupfinalen for kvinner, spilt i arenaen som blir EM-arena for Håndballgutta i januar. For Larvik var dette klubbens første NM-finale på ni år og den 22. totalt. Det endte med klubbens femte NM-sølv, etter en prestasjon som vitnet om et lag som igjen er helt i toppen av norsk håndball.

Finalen ble et vanvittig drama. Larvik var kun minutter unna sin første tittel på ni år, og ledet 29-28 tre minutter før slutt. Tirill Mørch scoret Larviks mål nummer 600 i NM-finaler, da hun satte kampens 29. Larvik-mål.

Maja Furu Sæteren ble toppscorer i NM denne sesongen, fulgt av Christina Pedersen. Men det var ingen trøst da gullet glapp.

Oppgjøret var det femte NM-møtet mellom Larvik og Storhamar, men første gang lagene møttes i en NM-finale. Storhamar kom til Fornebu som regjerende Norgesmester og hadde vunnet sitt første NM-gull forrige sesong. Begge klubbens NM-titler er avgjort på straffer, og også denne gangen var det marginene som skilte.

Julie Hulleberg ble kåret til finalens beste spiller. Lagkapteinen var tilbake etter skade, spilte sin første NM-finale og har nylig forlenget kontrakten med Larvik til 2028. Finalen ga også medaljer til spillere uten tidligere medaljefangst. Dina Frisendal og Christina Pedersen tok begge karrierens første medalje, i likhet med flere av klubbens yngre spillere.

Tirill Mørch. Foto: Svein André Svendsen

Amanda Kurtović var den eneste av finalespillerne med tidligere titler med Larvik. For rekruttmålvakt Tuva Engh Auby (20) ble finalen helt spesiell. Hun fikk sin debut for elitelaget i NM-finalen og sto igjen med medalje rundt halsen, noe som hører til sjeldenhetene.

Totalt får fem juniorspillere medalje etter å ha vært med i en eller flere NM-kamper denne sesongen. Det gjelder Sara Römhild, Signe Andreassen, Sigrid Ellingsen, Amalie Gram og Tuva Engh Auby.

Tapet var tungt der og da, men Larvik leverte en innsats det er all grunn til å være stolt av når skuffelsen har lagt seg. NM-finalen på Fornebu viste et lag som er tilbake i de avgjørende kampene, og som var hårfint unna å løfte pokalen.

Disse fikk NM-sølv med Larvik 2025/26: Mari Stensrud, Charlotte Iversen, Kine Kvalsund, Sara Berg, Martine Wolff, Julie Hulleberg, Frøydis Seierstad, Dina Frisendal, Guro Ramberg, Tirill Solumsmoen Mørch, Ingrid Vinjevoll, Amanda Kurtović, Tiril Birgitte Rosenberg, Maja Furu Sæteren, Christina Pedersen, Sara Römhild, Signe Andreassen, Sigrid Ellingsen, Amalie Gram, Tuva Auby. Ledere: Henrik Signell, Lene Rantala, Thomas Bråthen, Hege Marie Hansen, Jonas Borvik Knutsen.

Allerede 4. januar 2026 er det kamp i Jotron Arena. Da kommer Fana på besøk kl. 18.00. Kan det bli like spennende som i NM-kampen i oktober?

Kjøp billetter her!

Larvik-jentene fikk god støtte fra tribunen. Foto: Svein André Svendsen