
Poengdeling mellom Gjøvik HK og Stavanger
Gjøvik HK og Stavanger måtte dele poengene i en tett og fysisk kamp i Campus Arena søndag kveld. Oppgjøret endte 24–24, etter at begge lag tidvis slet med å få ballen i mål og momentumet skiftet flere ganger gjennom kampen.
Marthe Gruer gikk foran som en bauta i forsvar og ble fortjent kåret til Banens Beste.
Teknisk slurv ble kostbart
Gjøvik HK står igjen med følelsen av at dette kunne – og kanskje burde – vært to poeng. Laget tar bort mye av Stavangers etablerte angrepsspill, men mister for ofte kontroll i overgangsspillet.
De tekniske feilene og svake avslutningene fremover i banen ga gjestene muligheten til enkle scoringer i retur – det er også i de fasene kampen vipper fra Gjøvik og over til Stavanger.
Gruer: – Det føles som et tapt poeng
Hovedtrener Marthe Gruer oppsummerer kampen slik:
Selv om ett poeng er langt bedre enn null, føler jeg egentlig at vi taper denne kampen. Vi har god kontroll i etablert forsvar, men slurver i returløpene – der har vi tidligere vært fantastiske. Stavanger scorer majoriteten av målene sine i fase 3 akkurat der. Når vi slipper inn 24 mål bør man vinne håndballkamper, men vi brenner for mange gode sjanser. 17 tekniske feil totalt er altfor mye, og det gir dem momentet i kampen. Neste målsetting er tydelig: vi skal ikke gjøre motstanderens målvakt til banens beste – og vi skal vinne en overtallsperiode.
Effektiv Sydbøge – og viktige bidrag fra flere
Lisa Sydbøge leverte igjen solid offensivt, og ble Gjøviks mest effektive spiller med 6 scoringer og én assist.
Amalie Linnerud Krogstad satte 5 mål, mens Mathilde Listhaug viste kraft og timing inne på linja med to viktige scoringer.
Bakerst bidro både Silje Brendbakken og Ingvild Thomassen Gusdal med avgjørende redninger da det dro seg til.



Må måles mot realiteten – og mot tabellen
Gjøvik har over flere kamper vist at laget kan stå godt bakover – men det er liten tvil om at offensiv produksjon nå er den største nøkkelen videre.
Stavanger passerer Gjøvik på tabellen på målforskjell etter denne runden – og om damene skal sikre en plass i 1. divisjon etter nyttår, må avslutningene opp en klasse eller to.
Det er ikke nok å spille seg til sjansene – de må settes.
Neste kamp: Flint Tønsberg, KRONEKAMP
Neste utfordring blir Flint Tønsberg 15.11 – på bortebane og Flint inviterer til kronekamp med gratis inngang.
Dermed ligger alt til rette for både trøkk, publikum og nerve i Vestfold!
