Første seier til Trondheim TH:  – Selv om vi er et helt nytt lag, er vi på god vei! – Norsk Topphåndball
Foto: Morten Jensen

Første seier til Trondheim TH:  – Selv om vi er et helt nytt lag, er vi på god vei!

Trondheim Topphåndballklubb spiller sin tredje sesong i seriespill, og har tatt store steg siden oppstarten. Klubben ble opprettet for å fylle et sportslig tomrom i Trondheim og har med målrettet arbeid og godt samarbeid mellom naboklubbene Sverresborg, Charlottenlund og Klæbu skapt et inkluderende og offensivt miljø hvor både unge og rutinerte spillere får mulighet til å vokse.

En av spillerne det stilles forventninger til denne sesongen er 20-åringen Madelen Nilsskog Johnsen.  Hun spilte for Mosjøen håndballklubb til hun var 16 år.  Deretter spilte hun 3. og 2. divisjon i Byåsen før hun tok steget opp til 1. divisjon med Trondheim Topphåndball forrige sesong. 

Madelen er toppscorer for TTH så langt denne sesongen, sammen med linjespiler Janne Thoresen Nordnes.  Begge står med 23 spillemål, seks mål i snitt.

– Det er veldig fint å ha en mer sentral rolle i laget i år.  Det er det jeg ønsker også.  I fjor spilte jeg mest på høyreback og ble litt mer låst og var ikke så mye involvert i spillet.  Men i år er jeg veldig fornøyd med å gjøre mer ut av meg, forteller Madelen Nilsskog Johnsen.

– Jeg ønsker å gjøre mitt best i hver kamp, både for laget sin del og for min erfaring og personlige utvikling.  Jeg synes det har gått bra til nå.  Jeg har grepet sjansen bra og det skal jeg også fortsette med, sier hun kampklar. 


Trondheim endte på 10. plass i klubbens første sesong i 1. divisjon 2024/25.  På onsdag kom den forløsende første-seieren etter tre strake tap i sesonginnledningen mot Aker 28-34, Kjelsås 31-33 og Storhamar 26-27.

I Husebyhallen 1. oktober vant TTH 33-29 over Stavanger etter at de ledet 19-12 ved pause.  Madelen scoret 9 ganger.

– Det var fint å få en seier.  Vi hadde en bra start på kampen og ledet med åtte mål på det meste.  Men så gjorde vi det litt spennende i andre omgang.  Men greide å hente oss opp igjen og vant med fire mål.   Det fungerte i forsvaret og vi fikk noen enkle snapp-baller så vi fikk kjørt ankomst på dem.  Angrepet og samspillet fungerte. Stemningen i laget var på topp, og det merkes at vi virkelig begynner å få troen på oss selv. Dette gir oss ekstra motivasjon til å fortsette å utvikle laget og bygge videre på de gode opplevelsene fra denne kampen, forteller 2005-modellen.

Foto: TTH

De tre første kampene var jevnspilte.  Hvordan opplevdes det å tape da?

– Det er ganske bittert å tape når jeg føler at om vi hadde spilt på topp hadde vi klart å vinne.  Spesielt mot Storhamar og Kjelsås.  Så det er litt bittert, men man må prøve å heve seg over det og finne ut hva som vi gjorde feil og lære av det. 


Hva har manglet?

– Mot Kjelsås hadde vi et dårlig samspill i forsvar.  Mot Storhamar var vi ikke så gode i angrep.  Det ligger litt der at vi må finne en kombinasjon av både å få et bra forsvar som igjen gir et bra angrep.  Som jeg synes vi, greide fint mot Stavanger.  I den kampen pratet vi mer og stod tettere i forsvar.  Vi var mer tydelige på avtalene i angrep og hadde et bedre samspill.


Fra fjorårets lag er mye av rutinen borte.  13 av spillerne har enten lagt opp, trappet ned eller forlatt klubben. Trondheim TH må dermed bygge et nytt lag denne sesongen.

– Jeg spilte i fjor så jeg er en av dem som valgte å bli i klubben.  Vi er et ganske ungt lag i år med mange nye spillere.  Det er en utfordring i seg selv når det er et helt nytt lag, men vi er på god vei! sier bakspilleren muntert.

Og hun tilføyer:

– Vi har lagt opp til et annet spill i år enn i fjor hvor vi setter opp spillet ut ifra kvalitetene til spillerne vi har på banen.  For eksempel er jeg en duellspiller og da setter vi opp iso-spill, som vi ikke hadde så mye i fjor.

Foto: Morten Jensen


Hvordan liker du deg som Trondheim-spiller?

– Jeg liker meg veldig godt.  Selv om vi er et helt nytt lag, har vi fått et godt sosialt miljø.  Det bygger vi videre på i spillet og har det artig på banen og utfyller hverandre på en god måte.  Jeg trives med å være i klubben.

– Vi må fortsette å utvikle samspillet vårt, spesielt siden vi er en ny sammensetning av spillere. Det er viktig at vi prater sammen om hvordan vi ønsker å spille, deler erfaringer og gir hverandre konstruktive tilbakemeldinger slik at vi kan fungere best mulig som et lag. Målet er å løfte oss fra de erfaringene vi har gjort, og sammen jobbe for å vinne kamper som et sterkt lag, sier Madelen Nilsskog Johnsen avslutningsvis.